Než jsem tě poznala | Louisa Clark začíná žít

Kniha Než jsem tě poznala od britské spisovatelky Jojo Moyes proletěla internet skrz na skrz. Jo, už před nějakou dobou, ale stále se urputně drží a těší se velké oblibě. Já s ní sváděla velmi vyrovnaný souboj, ale nakonec dostala i mě.

Louisa Clark má ráda svůj skromný svět se svým dlouholetým přítelem a obyčejnou prací v bistru. Její život se však změní ve chvíli, kdy bistro zavřou a je nucena si hledat práci jinde. Stane se ošetřovatelkou náladového Willa, který byl odjakživa zvyklý na život plný dobrodružství a nyní je odkázán na kolečkové křeslo. Dva naprosto odlišní lidé s naprosto odlišnými životy jsou svedeny sledem událostí k nečekanému dobrodružství.

Po dlouhé době budu obálku hodnotit negativně. Nejhorší na celém je hlavně ten přebal. Jen struktura onoho papíru mě vůbec netěší a celý vzhled mi přijde nešťastný. Možná bych v tomto případě měla i radši filmovou obálku, třebaže se jim většinou snažím ubránit. Trochu to zachraňují desky s černobílým motivem.

„Prostě jen žij. Prostě žij.“

Začátek byl krkolomný. Nevěděla jsem, jak se pořádně začíst a spíš se jednalo o takový love-hate relationship. Chtělo se mi do čtení, ale jakmile jsem se na knížku podívala, najednou mě to přešlo. Když jsem ji však vzala do ruky, horko těžko se mi dávala pryč, ale přesto jsem četla daleko pomaleji než u jiných. Prvních sto padesát stránek bylo peklo. Trápila jsem se s nimi pět měsíců průběžným čtením a zase odkládáním knihy do poličky. Sama se divím, že jsem se odvážila ještě vzít knihu do rukou.

IMG_20171227_134238-01

Náhle se něco změnilo, já si řekla – tu knihu prostě dočtu, a tak mi klesla do klína. Za světla lampičky jsem do dvou do rána překonávala bariéru mezi mnou a příběhem, až celá zeď spadla.  V tu chvíli jsem chtěla odvolat vše špatné, co jsem o knížce řekla.

Nakonec se mi celý děj zalíbil, i když mne občas nudily pasáže z dnů minulých, kde byly popsány především všední věci, na kterých většinou ani nezáleželo.
Knížka mě ničila, nemohla jsem posledních sedmdesát stran číst najednou a když mi zbývalo posledních deset, každou jsem četla na třikrát s pauzami. Statečně jsem zahnala slzy, ale měla jsem na krajíčku. Doslova milimetrovém krajíčku.

„Někdy, Clarková, někdy jsi skoro to jediný, kvůli čemu mám ráno chuť se probudit.“

Jedná se o klasický romantický příběh, celkem i jednoduchý námět, ale autorka ho vyložila lépe, než jsem zpočátku čekala. Nezahrnula příliš klišé a nakonec to nebyl obyčejný přeslazený děj, což přidává jasný bod. Přesto bych knihu nedoporučila nikomu, kdo nemusí romantiku, nic jiného tu totiž nenajdete a pokud nebudete fanoušku tohoto žánru, budete s knihou bojovat stejně jako já, ba možná i hůř.

Do dalšího dílu se nepohrnu. Myslím, že konec, jaký tu byl, stačil k ukončení celého příběhu a další  vysvětlování, jaké to bylo potom, asi nepotřebuji. Každopádně knihy od autorky budu sledovat a možná, že jednou se dostanu k další.

Hodnocení: 6,5/10

 


3 komentáře: „Než jsem tě poznala | Louisa Clark začíná žít

  1. Ačkoliv mám někdy na romanťárnu chuť, knížce bych taky více než 7 bodů nedala. Nebyla špatná, ale do dalšího dílu bych se ani já nevrhla. Možná to bylo způsobeno i tím, že jsem nejdřív koukla na film, což většinou nedělám, ale zkusím si ji někdy znovu přečíst a dát ji ještě jednu šanci. 🙂

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s